top of page

Spotkanie Sekcji PROBLEMOWEJ (czyli kobiet) z Delegatkami i przedstawicielkami branż Regionów w Komi

Dnia 13/05 br. w Warszawie odbyło się spotkanie Prezydium Sekcji Krajowej Kobiet z Delegatkami na WZD KK, przedstawicielkami branż oraz przedstawicielkami Zarządów Regionów w związku z projektem zmian w statucie, dotyczącym powołania Sekretariatu Kobiet w strukturach NSZZ Solidarność.

Po wielu latach starań Sekcji Kobiet o podjęcie dyskusji na temat znaczenia i roli kobiet w związku i ich reprezentatywności, spotkanie zostało zorganizowane przez Prezydium KK przy obecności Sekretarza KK Ewy Zydorek.

W spotkaniu uczestniczyły zaproszone przedstawicielki Regionu Mazowsze, Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, Regionu Łódzkiego, Regionu Pomorze Zachodnie, przedstawicielki branż: Górnictwa i Energetyki, marynarzy. Niestety, w spotkaniu uczestniczyło tylko 11 Delegatek z 40 wybranych. Zastanawiające jest dlaczego w spotkaniu nie uczestniczyło aż 29 Delegatek. Zostały wybrane i obdarzone zaufaniem członków NSZZ Solidarność. Jednym z podstawowych obowiązków, jakie nakłada funkcja Delegata jest uczestniczenie w spotkaniach zwoływanych przez Komisję Krajową, zwłaszcza, kiedy celem ich jest podejmowanie konstruktywnych dyskusji w celu wypracowania niezbędnych zmian, dostosowanych do zmieniającej się rzeczywistości.

Według zapewnień Ewy Zydorek – Sekretarza KK na wniosek Kol. Anny Grudzińskiej Delegatki będą musiały wyjaśnić swoją nieobecność na tym ważnym spotkaniu. Zapewne bardziej musimy zastanawiać się nad wyborem reprezentantów Regionów. Przyjecie na siebie funkcji Delegata, wiążę się z przyjęciem na siebie przede wszystkim obowiązków.

Joanna Kruk Przewodnicząca Sekcji Krajowej Kobiet przedstawiła statystyki, przygotowane przez Komisję Krajową, dotyczące udziału kobiet w pełnieniu funkcji kierowniczych w strukturach związkowych, które jasno określają marginalny odsetek udziału kobiet w decyzyjności w związku na przestrzeni lat 90 -tych i obecnie- z tendencją malejącą.( statystyki są do wglądu w każdej chwili w Sekcji Krajowej Kobiet )

Propozycja zmian w statucie nad koniecznością reprezentatywności kobiet w Komisji Krajowej wywołała burzliwą dyskusję.

Przedstawicielka Sekcji Kobiet przy Sekretariacie Górnictwa i Energetyki Agnieszka Grajcarek przedstawiła stanowisko, aby zgodnie z europejskimi i światowymi trendami dotyczącymi respektowania równości i niedyskryminowania kobiet,w NSZZ Solidarność, wprowadzić do statutu zapisy, aby w skład krajowego Zjazdu Delegatów delegatem Regionu została co najmniej 1 kobieta.

Wiceprzewodnicząca Sekcji Kobiet Ziemia Łódzka Jolanta Kamińska odnosząc się do propozycji zmian statutowych podkreśliła, że od wielu lat Sekcja dąży do większej reprezentatywności kobiet w związku.

W wyniku podjęcia dyskusji, można było odnieść wrażenie graniczące z pewnością, że największy opór wprowadzenia zmian dotyczący większego otwarcia na reprezentowanie kobiet w związku jest w marginalnej wybranej grupie obecnych Pań, ponieważ Prezydium Komisji Krajowej wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Sekcji problemowej kobiet, takie spotkanie wreszcie zorganizowała, okazując wolę podjęcia rozmów.

O tym jak ważną rolę pełnią kobiety w ruchu związkowym świadczy między innymi fakt, że na kongresie założycielskim Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych MKZZ (International Trade Union Confederation – ITUC) ustanowiono Komitet Kobiet jako jeden z tylko dwóch powołanych na mocy konstytucji MKZZ komitetów – drugim został Komitet Młodych.

Zgodnie z konstytucją MKZZ jednym z dwóch zastępców przewodniczącego musi być kobieta wybierana przez Radę a jednym z co najmniej siedmiu wiceprzewodniczących zostaje z urzędu przewodnicząca Komitetu Kobiet. Ponadto w składzie blisko 100 osobowej Rady dodatkowo na mocy konstytucji zagwarantowane są miejsca dla 6 członkiń Komitetu Kobiet.

Podkreślić należy, że wraz ze wspieraniem równouprawnienia i praw kobiet, pełny udział kobiet w działalności związkowej na wszystkich szczeblach został przyjęty jako jeden z celów MKZZ.

MKZZ zrzesza ponad 165 milionów członków poprzez afiliacje ok. 310 organizacji związkowych – jedną z nich jest NSZZ „Solidarność”, której 8-osobowa delegacja brała również udział w jej kongresie założycielskim.

Inaczej niż w MKZZ statut (konstytucja) NSZZ „Solidarność” nie gwarantuje możliwości oddzielnego zorganizowania się i reprezentacji kobiet w związku. Jedyną dla nich możliwością jest utworzenie w oparciu o Uchwałę KK nr 17/06 sekcji problemowych przy regionalnych, branżowych i krajowych władzach wykonawczych Związku. Jednakże zgodnie z treścią uchwały KK sekcje problemowe tworzone są przez te w/w władze i one uchwalają zasady tworzenia oraz funkcjonowania tych sekcji. Taka struktura powoduje, że możliwość organizowania się i funkcjonowania sekcji kobiet zależy od poszczególnych władz związku a nie od samych członkiń. Uzależnienie istnienia sekcji kobiet od decyzji władz wykonawczych danej jednostki organizacyjnej Związku (zarządu regionu, sekcji branżowej, sekretariatu branżowego, komisji krajowej) jest niewłaściwe, niezgodne z zaleceniami MKZZ i wręcz szkodliwe dla NSZZ „Solidarność”. Ogranicza także a w zasadzie uniemożliwia członkiniom z naszego związku działalność w strukturach i pełnienie funkcji związkowych ustanowionych wyłącznie dla kobiet w MKZZ.

W odniesieniu do powyższego, apelujemy do członków NSZZ Solidarność o zabieranie głosu w tej kwestii, zapraszamy do podjęcia dyskusji poprzez kontakt z nami e-mail lub poprzez FB. Następne spotkanie ma być zorganizowane przez Komisje Krajowa w lipcu br. celem wypracowania Uchwały programowej, co z kobietami (problemowymi z sekcji problemowej) w związku zrobić.

bottom of page